-
Reklam
Anasayfa Genel Haberler Çanakkale Şehitleri için yelkenler fora!
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Çanakkale Şehitleri için yelkenler fora! PDF Yazdır e-Posta
Haberler - Genel Haberler
Pazar, 20 Nisan 2008 18:48

İYK tarafından düzenlenen Çanakkale Şehitleri Kupası için yatlar hafta sonunda İstanbul-Tuzla-İstanbul rotasında yelken basacak.

 

18 MART Çanakkale Şehitleri Kupası Yat Yarışları 15-16 Mart tarihlerinde yapılacak. İstanbul Yelken Kulübü (İYK) tarafından Denz Harp Okulu işbirliği ile düzenlenen yarışlar iki etap halinde yapılacak. Cumartesi sabahı Fenerbahçe’den Genel Güney yöne start edecek yatlar gece Tuzla’da konaklayacak. Pazar günü Deniz Harp Okulu önünden verilecek startla ikinci etap başlayacak. Bu yarışın finiş hattı ise İYK önünde kurulacak.

 

ROTA VE MESAFE

 

Çanakkale Şehitleri Kupası Yat Yarışları’nın ilk etabı IRC 1 ve 2’ler için yaklaşık 24 DM. Bu sınıfların startı 15 Mart Cumartesi günü saat 10.00. Rota, start-Fenerbahçe Sığlık (Digavsing) Çakarı iskelede - Büyükada Sığlık Çakarı sancakta - Burgazada sancakta – Heybeliada iskelede – Balıkçı Adası iskelede – Tuzla Hayırsız Ada iskelede – finiş.

 

IRC 3-4-5 ve Destek sınıflarındaki yatlar ise saat 10.10’da start edecek. Bu sınıflar da start – Fenerbahçe Sığlık (Digavsing) Çakarı iskelede – Tusla Hayırsız Ada iskelede – finiş rotasını izleyecek. Yaklaşık mesafeleri de 17 DM olacak.

 

Yarışların ikinci gününde start Deniz Harp Okulu Yavuz Direği’nden Genel Güney yönünde saat 10.00’da verilecek. IRC 1 ve 2’ler için rota start – Tuzla Hayırsız Ada sancakta – Balıkçı Adası sancakta – Büyükada sancakta – Heybelada iskelede – finiş. Rota uzunluğu yaklaşık 20 DM.

 

IRC 3-4-5 ve Destek sınfları ise saat 10.10’da start edecek. Tuzla Hayırsız Ada sancakta bırakılacak ve finişe gidilecek. Bu rotanın uzunluğu da yaklaşık 15 DM.

 

Hava durumuna göre yarış komitesi alternatif rota uygulayabilecek. Her iki etap için de yarış süresi saat 18.30’da sona erecek.

 

HAVA DURUMU

 

Sezonun açılışını rüzgarsızlık nedeniyle bir hafta erteleme ile açan, buna rağmen yine havasız kalıp rota kısaltılması ile Burhan Kunt Kupası yarışlarını güçlükle tamamlayan yatlar Pazar günü yine benzer bir hava ile karşılaşacak. Ancak ilk etap daha keyifli olacak.

 

Tahminlere göre 15 Mart Cumartesi günü rüzgar saat 08.00’da Güney Batı’dan 14 knot esecek. Saat 11.00’da Güney Güney Batı’dan 15 knota çıkacak, saat 14.00’da ise Batı’ya dönerek 11 knota düşecek. Rüzgarın saat 17.00’daki durumu ise Kuzey Katı’dan 6 knot.

 

16 Mart Pazar günü ise rüzgarsız bir güne hazırlanın.

Eğer tahminler değişmezse rüzgar sabah saat 08.00’da Doğu’dan 3 knot esecek. Daha doğrusu esmeye çalışacak. Saat 11.00’da Güney Doğu’ya dönecek ve hızı 1 knota düşecek. Saat 14.00’da Batı’dan 2, saat 17.00’da ise Doğu Kuzey Doğu’dan 3 knotla gelecek.

İkinci günün hava koşulları değişmediği takdirde dönüş etabının abandone edilmesi sürpriz olmayacak. Her iki etapta da abandone için saat 13.00’a kadar beklenecek ve karar WHF kanal 73’den anons edilecek. Bu sırada göndere “A” ve “N” kod bayrakları toka edilecek.

Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


Reklam

Anketler

Bakanlığın ikinci Türk bayrağına geçiş hamlesi, vergi ve marina bağlama ücretlerinde indirim bu kez beklenen sonucu verecek mi?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam