-
Reklam
Anasayfa Genel Haberler Halk, Urla Çeşmealtı marina projesine isyan etti
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Halk, Urla Çeşmealtı marina projesine isyan etti PDF Yazdır e-Posta
Haberler - Genel Haberler
Pazartesi, 23 Nisan 2012 18:35

İzmir’in Çeşmealtı bölgesinde yaklaşık 15 bin metrekarelik alan üzerine oturtulması planlanan Çeşmealtı Su Sporları ve Marina Tesisleri halkın şiddetli tepkisi ile karşılaştı.

Urla Belediyesi'ne başvurarak projenin iptalini isteyen vatandaşlar, “Marinaya karşı değiliz, ama böyle uzay üssü gibi garip bir yapı istemiyoruz" dediler.
Akdeniz iklimi
ve yaşam tarzına uygun bir yapılaşmayı öngördüğü belirtilen Çeşmealtı Su Sporları ve Marina Tesisleri, bölge halkının öfkesi ile karşılaştı.

ThumbnailThumbnailThumbnail

Projenin iptali için Urla Belediyesi’ne dilekçe ile başvuran vatandaşlar, “Çesmealtı halkı olarak Çesmealtı'nın doğasına, tarihine, dokusuna uymayan bu marina projesini kabul etmiyoruz. Demokratik hakkımızı kullanarak halkın görüşlerinin dikkate alınmasını ve yeni bir tasarım yapılmasını talep ediyoruz” dediler.


İÇİNDE YOK YOK

Hazırlanan projeye göre 15 bin metrekarelik arazinin Ege Denizi’ne açılan kuzey bölümünde kamuya açık plaj tesisleri, konaklama birimleri, açık havuz ve rekreatif tesisler yer alıyor. Marina’ya açılan güney bölümünde ise; yelken sporu tesisleri, kapalı yüzme havuzu, kulüp ve idare binası, çarşı, alışveriş merkezi bulunuyor.

ThumbnailThumbnailThumbnail

Kendilerini “doğayı seven ve korumak isteyen insanlar” olarak tanımlayan grubun sözcüsü Derya Akkaynak, Çeşmealtı'na marina yapılacak olmasına sevindiklerini, ekonomik canlılık getireceğini belirtti ve "Ancak" diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimin seçtiği belli olmayan, ne Çeşmealtı'nın ne Ege'nin doğasına, tarihine, dokusuna uymayan, uzay üssü gibi bir projeyi Çeşmealtı halkı olarak kabul etmemiz mümkün değil. Biz bu projenin mimarisine itiraz ediyoruz.

Projeyi hangi mimar bürosunun yapacağı da bizi ilgilendirmiyor. Ama Ege'ye ve Çeşmealtı'nın kişiliğine daha uygun bir tasarım istemek de demokratik hakkımızdır.”
Vatandaşlar başvuru ve serzenişte bulunmakla yetinmeyip, açtıkları internet sitesi ile bölgelerindeki sorunu geniş kitlelerle paylaştı ve düşüncelerine destek için bir imza kampanyası başlattı.Kaynak: TurkSail / DenizHaber
Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
Son Güncelleme: Pazartesi, 23 Nisan 2012 18:47
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


Reklam

Anketler

Doğuş Grubu tarafından desteklenen "Rüzgarın Çocukları" projesi yelkende arzuladığımız itici gücü yaratacak mı?

Evet - 48.1%
Hayır - 32.7%
Emin Değilim - 19.2%

Toplam Oy: 214
The voting for this poll has ended on: 31 Ara 2016 - 00:00
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam