-
Reklam
Anasayfa Bodoslama ADB meselesi ne zaman çözülecek?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
ADB meselesi ne zaman çözülecek? PDF Yazdır e-Posta
Köşe Yazıları - Bodoslama
Çarşamba, 29 Ocak 2014 19:15

Temmuz ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ansızın ADB (Amatör Denizci Belgesi) sınav düzenleme yetkisini Amatör Denizcilik Federasyonu’ndan aldı.

Tarihi uzatılan son sınav ise 15 Ağustos’ta yapıldı. Tam 5 aydır ADB Belgesi sorununa çözüm bulunamadı.

Amatör denizcilere 18 metreye kadar ticari amaçlı olmayan teknelerin kullanımı için zorunlu tutulan ve Amatör Denizci Belgesi (ADB) olarak adlandırılan “ehliyetli” 5 aydan bu yana hiç kimse alamıyor.Önümüzde “denizciliğimize katkı sağlamak” amacıyla son hazırlıkları yapılan Avrasya Boat Show var… Diyelim fuarda bir tekne beğendiniz, bütçeniz de uygun. Hayalinizi süsleyen tekneyi teslim alıp büyük bir keyifle denize açıldınız.

Aksilik bu ya, karşınıza Sahil Güvenlik çıktı ve belgelerinizi istedi. Tekne evrakları tamam ama ADB’niz yok… Sahil Güvenlik, hazırlayacağı bir evrakla sizi Liman Başkanlığı’na sevk edecek, cezanız orada kesilecek. Zira eğer kullandığınız tekne 9.9 beygirden daha güçlü bir makineye sahipse ADB belgesine sahip olmanız gerekiyor.

Ya da daha kötü bir senaryoyu ele alalım.

Diyelim ki denizde bir kazaya karıştınız. Bu takdirde belgeniz olmadığı için yasaya göre “suçlusunuz”. Olaya el koyan Deniz Polisi veya Sahil Güvenlik sizi doğrudan savcılığa sevk edecek, kaçarınız yok... Çünkü yasa belgenin olup olmaması dışında bir ayrıntı ile ilgilenmiyor.

Ayrıca “belgenizin olmaması” sizi sigorta konusunda da mağdur duruma düşürebilecek.   

Bu saçma sapan, anlaşılmaz durum 2013’ün Temmuz ayından bu yana bir türlü çözülemedi.Konuyu bilmeyenler için hatırlatma yapalım.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Temmuz ayında ADB sınavları düzenlemeye ve bunu yelken okulları ile kurs veren kuruşlara dağıtmakla yetkili kılınan Amatör Denizcilik Federasyonu’nun lisans süresini gerekçe açıklama gereği dahi duymadan uzatmama kararı aldı. Oluşan yığılmanın önlenmesi için atılan yegane adım ise son sınav tarihini 15 Ağustos 2013’e kadar uzatmak oldu.

Bakanlığın aklında “sınav yöntemini değiştirmek” olduğu yolunda bilgiler ulaştı. Önce ADB sınavlarının “on-line” ortamda yapılması düşünüldü sonra “uygulamalı” yapılması fikri devreye girdi. Ne var ki olumlu ve kalıcı bir sonuca ulaşılamadı.

Amatör Denizciliğin gelişmesi için bu belgenin gerekli olup olmadığı tartışılırken lastik bot kullananlar ve pilotlara da ADB zorunluluğu getirildi.Şimdi herkes şaşkınlık içinde merakla “ne olacak?” diye bekliyor...
Bakanlıktan ise “tık” yok.

Yine kulağımıza gelen bilgilere göre Şubat ayında sınavların tekrar açılacağı bekleniyor. Ancak bu konuda ne bir resmi duyuru, ne de yöntem konusunda bir açıklama söz konusu değil.

Yetmezmiş gibi, son günlerde ticari amaçlı belgelere de yeni düzenlemeler getirileceği konuşuluyor.

Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı daha fazla oyalanmadan bu “kaotik” duruma son vermeli, zira önümüz yaz ve fazla zaman kalmadı.


USTA GEMİCİ’DE HEYET SANCISI

Denizcilik sektöründe bir diğer önemli sıkıntı da “Gemici” ve “Usta Gemici” belgelerinin yıllık yenilemelerindeki “Heyet Raporu”ndan kaynaklanıyor.

Önceleri Amatör Denizciler’den de istenen sağlık raporunu alabilmek ise özellikle İstanbul dışındaki yerlerde hiç kolay değil. Bunun için 4 gün ile 2 ay arasında değişen bir süre uğraşmak, doktorların peşinde koşturmak gerekiyor.

TurkSail’e ulaşan yakarmalardan Bodrumlu denizcilerin Muğla hatta İzmir’e, Marmarisli denizcilerin Muğla ve Antalya’ya gönderildiklerini öğrendik.

Denizciliğimiz gelişiyor ve yaygınlaşıyor diyenlere ithaf olunur!Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
Son Güncelleme: Perşembe, 30 Ocak 2014 00:53
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


ReklamReklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam