-
Reklam
Anasayfa Yurtdışı Haberleri Çılgın Türk denizcisi, tehlikeli sularda
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Çılgın Türk denizcisi, tehlikeli sularda PDF Yazdır e-Posta
Haberler - Türkler Açık Denizde
Pazar, 20 Nisan 2008 18:48


İzmirli denizci Gülkaynak, tayfun mevsiminin geçmesini beklediği Avustralya’dan Papua Yeni Gine rotasına yelken bastı. Aynı zamanda çevre gönüllüsü olan Gülkaynak, Avustralya için “İnsanlar, ülkelerine evlerinin içi gibi bakıyorlar” dedi.

KAYITSIZ III adlı 7.95 metre boyundaki yelkenlisiyle dünya turu yapan İzmirli denizci ve çevreci Özkan Gülkaynak, tayfun mevsiminin sonunu beklediği Avustralya'nın Bundaberg Kent Marinası'ndan tekrar denize açıldı.


Artık önünde Büyük Mercan Resifleri var.
Papua Yeni Gine'yle Avustralya'nın kuzey ucu arasındaki Torres Geçidi'ne kadar yol 1000 mil civarında. Teorik olarak tayfun mevsiminin sonu. Yine de Coral Denizi'nde sık sık geç tayfunlar görülebiliyor.


Gülkaynak, bu tehlikeli bölgeyi 2 ayda aşmaya çalışacak. İzmirli denizci, Avustralya'daki çevrecilik yaklaşımı ile ilgili olarak, " Hep çöl olarak düşündüğüm bu kıta, beni ormanlarıyla şaşırttı. Neredeyse her yer ağaçlarla kaplı. İnsanlar, ülkelerine evlerinin içi gibi bakıyorlar" dedi.


Özkan Gülkaynak, www.kayıtsız.com adlı web sitesinde mesajını şu ifade ile dile getiriyor:


" İnsanlar sorumsuz olmadan bizleri üzen ve yıpratan yapay dünya meselelerine ne kadar “kayıtsız” kalabilirse o kadar güçlü sağlıklı ve mutlu olacaklardır" özdeyişine olan inancımdan dolayı teknelerimin adını hep Kayıtsız koydum. Her ne kadar bir çok şeye kayıtsız kalamasam da…”Kaynak: Hürriyet Gazetesi


Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
Son Güncelleme: Cumartesi, 21 Ocak 2012 14:16
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam