-
Reklam
Anasayfa Yeni Tekneler Dünyanın en büyük yelkenlisi Marmaris'te yapılacak
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Dünyanın en büyük yelkenlisi Marmaris'te yapılacak PDF Yazdır e-Posta
Yeni Tekneler - Yeni Tekneler
Pazartesi, 15 Kasım 2010 21:34

Marmaris’te 2005 yılında kurulan ve bir Rus işadamına ait olan Dream Ship Victory tersanesi, dünyanın en büyük yelkenli teknesini inşa etmek için harekete geçti.

141 metre uzunluğunda ve dört direği bulunan bu yelkenlinin dev boyutunun ötesinde en büyük özelliği tamamen ahşap olması. Yatın yapımına 2011 yılında başlanacak.Türkiye bir rekora daha imza atmaya hazırlanıyor. 23 Eylül’de Monaco’da düzenlenen Yacht Show'da anlaşmanın ilk adımları atıldı. Aralarında Maltese Falcon’un da bulunduğu dünyanın en görkemli yatlarının tasarlayan Ken Freivokh tarafından çizilen Dream Symphony’nin Dykstra&Partners adınaTürkiye’de inşa ettirilmesi için anlaşma imzalandı.ÜÇ BOYUTLU ÇİZİMLERİ TAMAMLANDI


Dünyanın en büyük ahşap yelkenli teknesini inşa etmek üzere siparişi alan da Marmaris'teki Dream Ship Victory tersanesi oldu. Rus işadamı Valeriy G. Stepanenko’nun 2005 yılında kurduğu tersanede şu günlerde 55 metrelik “Princess Maria” ve 42 metrelik “Imagination” adlı süperlüks yatların inşası devam ediyor.

Bu yatlar suya indikten hemen sonra mega yelkenli Dream Symphony’nin omurgası kızağa konacak. Ancak çalışmaların 2011’den önce başlamayacağı öğrenildi.    

Tamamen ahşap malzeme kullanılarak inşa edilecek Dream Symphony, 141 metre (462 ft) boyunda olacak ve dört direği bulunacak. Üç boyutlu çizimleri tamamlanan yatın inşa aşamasında Dykstra&Partners adına Gerard Dijkstra ve Thys Nikkels ile tasarımcı Ken Freivokh’un Marmaris’e geleceği ve çalışmaları izleyeceği belirtildi.DEVLER DÜNYASINDA KIYASIYA REKABET


Dünyanın en büyük yelkenlisini inşa etmek için yarış Monaco'da hayli kızıştı. Monaco Yacht Show’da, Dream Symhony gündeme gelmeden önce herkes 100 metrelik bir yelkenliden söz ediyordu. Üç katlı ve içinde eğlence mekanları ile bir sinema salonu bulunan Reichel Pugh tasarımı bu tekne iki VIP suit, dört tek ve iki ikiz suit barındırıyordu.

Ne var ki Dream Symphony’nin çizimleri ortaya çıkınca R&P’nin 100 metrelik yatı cazibesini yitirdi.


Kaynak: TurkSail / ywb.com / James Spooting
Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
Son Güncelleme: Pazartesi, 15 Kasım 2010 22:29
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam