-
Reklam
Anasayfa Kısa Haberler Yunanistan'a Kardak Notası verildi
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Yunanistan'a Kardak Notası verildi PDF Yazdır e-Posta
Haberler - Kısa Haberler
Cuma, 16 Aralık 2011 11:14

Muğla’nın Bodrum ilçesi Gümüşlük beldesine 4.5 mil uzaklıktaki Kardak kayalıklarına Yunanistan’ın Kilimli (Kalimnos) ve Leros Adası’ndan dün sabah saatlerinden itibaren çipura avlamak için 12 Yunan balıkçı teknesi geldi.


Tekneler Kardak kayalıklarını geçerek Çavuş Adası ve Çatal Ada açıklarında Türk karasularını ihlal etti. İhlallerin artması üzerine 1 No’lu Sahil Güvenlik Botu, kayalıklara 3 mil uzaktan geçti.

Bunun üzerine Yunanlı balıkçılar, Türk karasularına doğru gelmekten vazgeçerek yeniden Kardak kayalıklarına dönüp avlanmaya devam etti. Yunan sahil güvenliğine ait bir bot da gelişmeleri kayalıklara 1.5 mil uzaklıktaki Kalimnos Adası önünden takip etti. Türk balıkçılar, bölgeye 4 milden fazla yaklaşmadı.

Genelkurmay Başkanlığı ise Yunanistan’a ait bir sahil güvenlik botunun önceki gün Kardak kayalıkları bölgesinde Türkiye karasularını, Yunan balıkçıları korurken 6 saat ihlal ettiğini Dışişleri Bakanlığı’na bildirdi. Bakanlık ihlalle ilgili Yunanistan’a hem Ankara, hem de Atina’da nota verdi.

Genelkurmay’ın Dışişleri’ne ilettiği bilgi notlarına göre Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları 13 Aralık Salı günü Ege’de eğitim uçuşu yapan Türk F-16 uçaklarına üç kez tacizde bulundu.

Dışişleri yetkilileri, ekonomik krizdeki Yunanistan’ın kamuoyunun dikkatini başka yere çekmek için son dönemde taciz ve ihlal olaylarını artırmasına dikkat çekti.Lütfen yorum ekleyebilmek için sisteme giriş yapın veya üye olun.


Bu sayfayı beğendiğiniz sitelerde paylaşabilirsiniz
Reddit! Del.icio.us! Google! Live! Facebook! StumbleUpon! MySpace! Twitter! LinkedIn!
Son Güncelleme: Cumartesi, 17 Aralık 2011 00:20
 
Bu Bölümden Rastgele Seçilenler


 


Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam


Reklam
Reklam